Temelde etik değerler, çevresel faktörler ve sağlık nedeniyle hayvansal hiçbir gıdanın tüketilmemesidir. Tabi ki bu sadece yüzeysel bir tanım. Detaylı olarak baktığımızda sadece hayvanları ve yan ürünlerini tüketmemek değil; hayvansal içerikli ürünleri veya hayvanlar üzerinde de deney yapılarak test edilen ürünleri kullanmamak ve satın almamak, bunun yanında hayvanların da birer canlı olduğu ve dünyadaki her canlının bizler kadar yaşam hakkı olduğu düşüncesiyle onların köleleştirilmesine veya birer eşya gibi görülmesine karşı duran bir yaşam felsefesidir.

 

Detaya indikçe hayvanların hemen hemen her şeyde kullanıldığını görüyorsunuz.

Vegan yaşamda dikkatimizi çeken ilk somut gerçeklik neredeyse her hazır gıdada hayvansal ürün kullanıldığı oldu. Elimizi attığımız her ürünün içerisinde ya süt, ya yumurta ya da tereyağ bulunuyor…

İlaçların kapsülleri, şekerlemelerin çoğunda hayvansal jelatin kullanılıyor…

Satın aldığımız kozmetik ve kişisel bakım ürünleri. Bunların neredeyse hepsi sizler için satışa sunulmadan önce hayvanlar üzerinde deney yapılarak son halini alıyorlar.Sahne perdesini aralarsanız eğer,çok kanlı bir manzara ile karşılaşırsınız. Hangi ürünlerin vegan olduklarını veya hayvanlar üzerinde test edilip edilmediğini başka bir yazımızda detaylı olarak deyineceğiz.

İnanamayacaksınız ama çok ünlü bir araba markası bile daha yeni hayvanlar üzerinde deney yapmayı bıraktı!

İşte, dünyaya yaşamak için gelen bir hayvanın yaşam hakkını insanoğlu böyle elinden alıyor…Elinden almakla da kalmıyor,hayatının sonuna kadar işkence ediyor,ta ki o sektör için kullanışsız hale gelene ya da küçücük vücutları buna dayanamayıp ölene kadar. Bu arada bu testlerin hepsinin alternatifi mevcut. Sadece maliyeti söz konusu.

 

Veganlar ne yerler, ne içerler?

Önce şunu söyleyelim; Yemek yelpazesi sanılanın aksine bir anda genişliyor. Hiç bilmediğiniz tatlar öğreniyorsunuz, yapabileceğiniz kombinasyonlar tamamen hayal gücünüzle sınırlı. Vücudunuza soktuğunuz her şey gün geçtikçe sizi daha da güçlendiriyor. Bir bakmışsınız ki seneler geçmiş ve siz nezle bile olmamışsınız! Tat alma duyularınız da zaman içinde yediklerinize göre değişiyor ve hayvansal gıdalar sizin için yemek olmaktan çıkıyorlar.

Veganca Bilgiler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir