İlk olarak yumurtada hiç lif yoktur ve %70’i yağdır ki bunun çoğu doymuş yağdır. Doğal olarak da kolesterol deposudur. Özellikle kalp damar, diyabet  veya kolesterol hastalarının bu konuda çok dikkatli olmaları gerek. Bildiğiniz gibi gerekli olan tüm kolesterolü karaciğerimiz üretir, bunun dışında kolesterol almanıza kesinlikle gerek yoktur.

Peki  bu kadar küçük bir pakette neden bu kadar çok kolesterol var? Çünkü bu küçük paket bir hayat oluşturmak zorunda, bir civcivin oluşumu için ihtiyacı olan her şeyi içermek zorunda. Bir düşünün, civcivin; gagası, beyni, kalbi, tüyleri hep bu küçük paketin içindekiler sayesinde oluşuyor!

yumurta gercegi
KANSER

Uluslararası Kanser Gazetesi’ne göre; 1992’de beslenme alışkanlıkları ile ilgili yapılan bir çalışmada haftada 1.5 tane yumurta tüketen insanların, neredeyse hiç tüketmeyenlere göre kolon kanseri olma riskinin 5 kat fazla olduğu görülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü; 2003’de 34 ülkeden alınan veriler ışığında, yumurta yemek ile kolon ve rektal kanser nedeniyle gerçekleşen ölümler arasında bir bağ olduğunu fark etmiştir. Erkeklerin  haftada 2,5 tane yumurta yiyerek, prostat kanserinin ölümcül bir türüne yakalanma riskini % 81 arttırdığı ve Uluslar arası Üroloji ve Nefroloji’de yayımlanan bir çalışmaya göre, kararında tüketilen yumurtanın bile mesane kanserine yakalanma riskini üçe katladığı görülmüştür.

 

DİYABET

Atherosclerosis dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre en çok yumurta tüketen insanların en az tüketenlere göre diyabet geliştirme riski % 68 daha fazla. Ayrıca  en çok yumurta tüketen diyabet hastalarının en az tüketenlere göre ölüm riski 2 kat daha fazladır.

 

KALP HASTALIKLARI

Kanada Kardiyoloji Dergisi’nin yaptığı uyarıya göre: “kalp krizinden sonra yumurta yemeyi kesmek gerekli, fakat geç kalınmış bir harekettir.

Yapılan çalışmalarda yumurta yemek kalp-damar hastalıklarını % 19 arttırırken, diyabet hastalarının yumurta tüketmesi bu riski % 83 e çıkarır.

Veganca Bilgiler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir