1.Uzun Yaşamın Sırrı:

Baklagiller birçok kültürün tükettiği en önemli gıdalardan biridir. Yapılan çalışmalarda baklagil tüketimindeki  sadece 20 gram artışın ölüm riskini azalttığı görülmüştür. Ayrıca baklagiller ‘blue zones’ denilen bölgelerdeki insanların olmazsa olmaz gıdalarındandır ve bu insanların kalorilerinin çoğu baklagillerden gelir. Blue zones da yaşayan insanlar dünyanın en uzun yaşayan  insanlarıdır.

Dünya Mavi Bölgeler Haritası

blue-zones
2.Kalp Hastalıklarını Azaltır:

Haftada 4 kez veya daha çok baklagil tüketiminin, haftada bir veya daha az tüketenlere göre kalp damar hastalıkları riskini %22 azalttığı görülmüştür. Baklagiller aynı zamanda tansiyonu düşürür ve sadece bir porsiyon baklagil tüketimi kötü kolesterolünüzü %5 düşürür!

 

3.Diyabetten Korur:

Bilinenin aksine baklagil tüketimi tip2 diyabet oluşumunu önler ve diyabet hastalarının  kan şekerini kontrol altına almada oldukça etkilidir. Diyabet hastalarının özellikle bol baklagil tüketmesi önerilir.

(Diyabet ilgilendiren başka bir konuda: Yumurta-Diyabet İlişkisi)

 

4.Kilo Kontrolü Sağlar:

Baklagillerin hayvan gıdalarından daha doyurucudur. Bunun nedeni ise protein, lif ve yavaş sindirilen karbonhidrat içeriğidir. Düzenli olarak baklagil tüketenlerin daha sağlıklı bir kiloda olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca düzenli baklagil tüketimi hayvan gıdalarından aldığınız fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olur. Lütfen baklagillerin kilo yaptığı yalanına inanmayın sadece pişirirken çok yağ kullanmayın hatta mümkünse yağ yerine su kullanın.

 

5.Çok Besleyicidir:

İçerisindeki lif ve karbonhidratlar hem beyninizin çalışmasına hem de bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olacaktır.

Kısacası sadece baklagil tüketerek kan şekerinizin düzene girdiğini, daha enerjik olduğunuzu, daha dikkatli olduğunuzu ve bağırsaklarınızın daha düzenli çalıştığını göreceksiniz.

Veganca Bilgiler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir